Головна
Військовий збір: відповіді на найголовніші запитання
Статті
1ДФ

Податкова звітність ОПЗ
Скачати програму "Податкова звітність" 1.33 (Повна версія)
Оновлення ОПЗ версія 1.36.10 від 14.02.2017р.
Скачати інструкцію користувача ОПЗ
Як встановити ОПЗ
Як налаштувати профіль підприємства
Як налаштувати довідник  звітів
Як створити звіт
Як налаштувати  довідник контрагентів
Як зберегти звіт на флешку в форматі  xml


Як стати приватним підприємцем
Як зареєструватися підприємцем
Які документи потрібні для реєстрації приватним підприємцем
У яких випадках можуть відмовити в держреєстрації
Як заповнити реєстраційну картку
Які терміни державної реєстрації
Як стати платником податків

 Створюємо безкоштовно звіти ЄСВ з FreeZvit
Як встановити програму FreeZvit
Як оновити програму FreeZvit
Як налаштувати FreeZvit
Як створити звіт з ЄСВ в програмі FreeZvit
Актуальне оновлення FreeZvit

Єдиний податок
Хто може бути платниками єдиного податку першої - третьої груп
Як обрати або перейти на спрощену систему оподаткування
Ставки єдиного податку

ДПС  Захист звітності (АРХІВ)
Скачати ДПС Захист звітності 1.1.0.8
Скачати інструкцію ДПС Захист звітності
Як встановити ДПС Захист звітності
Як налаштувати профіль підприємства
Як встановити сертифікат АЦСК
Як підписати звіт з локального диска
Як укласти договір з Міністерством доходів
Як імпортувати звіт з опз
Як відправити звіт


M.E.DOC
Як відправити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за допомогою "M.E.Doc"

Електроний кабінет платника податків
Все про електроний кабінет платника податків
Інструкція по роботі з ситемою електроний кабінет платника податків

ПЗ «SONATA»
Як встановити ПЗ "СОНАТА"
Як налаштувати ПЗ "СОНАТА"
Імпорт даних в ПЗ "Соната" з інших програм
Додавання або заміна електроних цифрових ключів
Додавання або зміна електронної пошти


ПЗ «Єдине вікно подання електронної звітності»
Скачати інсталяцію ПЗ "Єдине вікно подання електронної звітності"
Оновлення EDZV 1.25.21 від 30.08.2017р.
Про "Єдине вікно подання електронної звітності
Порядок роботи з ПЗ
Як зареєструватися підприємцем?


Які документи потрібні для реєстрації приватним підприємцем
У яких випадках можуть відмовити в держреєстрації
Як заповнити реєстраційну картку
Які терміни державної реєстрації
Як стати платником податків

Право на здійснення підприємницької діяльності є одним з конституційних прав громадянина. Згідно ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом.

Відповідно до п. 1 ст. 50 Цивільного кодексу України право займатися підприємницькою діяльністю має фізична особа з повною цивільною дієздатністю, яка досягла 18 років. Здійснювати таку діяльність можна тільки за умови її державної реєстрації. Після реєстрації громадянин набуває статусу ФОП.

Займатися підприємницькою діяльністю чинне законодавство дозволяє не всім. Так, не можуть суміщати свою діяльність з підприємницькою окремі категорії державних службовців (включаючи військовослужбовців, що знаходяться на дійсній службі), працівники органів прокуратури, СБУ, МВС, судів та інших урядових органів, а також особи, яким здійснювати певні види діяльності заборонено рішенням суду.

Процедура реєстрації визначена Законом № 755. Відповідно до ст. 5 цього Закону реєстрація ФОП здійснюється за місцем їх проживання державним реєстратором Укрдержреєстру. Місцем проживання громадянина вважається адресу, вказану в паспорті як місце реєстрації.

Іншими словами, реєструють підприємців по місцем прописки, навіть якщо діяльність буде вестися в іншому місті .

Для реєстрації громадянин може звернутися до держреєстратора особисто або через уповноважену ним особу, а може направити необхідні документи поштою з описом вкладення або електронною поштою з описом, що містить відомості про надіслані документах в електронній формі.

Для реєстрації в електронному вигляді потрібно зайти на Реєстраційний портал

При подачі документів особисто громадянин зобов'язаний пред'явити паспорт. Якщо документи подає уповноважена особа, воно пред'являє свій паспорт та довіреність, оформлену у нотаріуса із зазначенням повноважень. У разі ж направлення документів поштою необхідно нотаріально засвідчити підпис фізичної особи на реєстраційній картці.

Які документи потрібні для держреєстрації?

Згідно ст. 42 Закону № 755 для реєстрації як ФОП держреєстратору подаються такі документи:

- заповнена Реєстраційна картка на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця (форма 10), яка затверджена наказом Мін'юсту України від 14.10.2011 р № 3178/5.

Такий громадянин може подати документи для реєстрації як ФОП тільки особисто, пред'явивши паспорт із відповідною відміткою. Якщо документи подаються в електронному вигляді, то до них додається копія сторінки паспорта з такою відміткою.

Як ми вже відзначали, право на заняття підприємницькою діяльністю має фізична особа, яка досягла 18 років. Якщо зареєструватися підприємцем хоче громадянин молодше 18-ти, але досяг 16 років , то додатково необхідно представити нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальників або органу опіки та піклування. Таким чином, для розширення можливостей сімейного бізнесу зареєструвати підприємцем можна і неповнолітнього.

При реєстрації в електронній формі нотаріально посвідчена згода батьків (усиновлювачів) або піклувальників направляється держреєстратору поштовим відправленням. При цьому електронним документом держреєстратору надсилаються відомості про реквізити і подається опис, що містить відомості про надіслані документах в електронній формі.

Документи повинні бути заповнені українською мовою (ст. 8 Закону № 755).

Держреєстратор не має права вимагати інші документи , не передбачені ст. 42 Закону № 755.

Документи держреєстратор приймає за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату надходження документів або ж висилається рекомендованим листом поштою (якщо документи надійшли поштою).

У яких випадках можуть відмовити в держреєстрації?

При невідповідності документів пропонованим вимогам або ж їхньому уявленні не в повному обсязі держреєстратор має право відмовити в реєстрації. При цьому згідно зі ст. 44 Закону № 755 підставами для відмови також можуть бути:

- представлення документів за неналежним місцем проведення держреєстрації (не по місцем проживання);

- невідповідність відомостей, наведених у реєстраційній картці, відомостям, зазначеним у поданих документах;

- наявність законодавчих обмежень щодо здійснення підприємницької діяльності для особи, яка бажає стати підприємцем;

- наявність запису в Єдиному держреєстрі про те, що дана особа вже є підприємцем.

У разі відмови громадянину не пізніше наступного робочого дня з дати отримання документів видається повідомлення із зазначенням причин для відмови і повертаються всі документи. Після усунення даних причин можна повторно звернутися для реєстрації. Необгрунтовану відмову - оскаржити в суді.

Як заповнити реєстраційну картку (приклад заповнення)

У реєстраційній картці наводяться такі відомості про особу, що має намір стати ФОП: прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), місце проживання (прописки), види діяльності, реквізити для зв'язку. Паспортні дані у формі 10 відображають тільки громадяни, які відмовилися від присвоєння ідентифікаційного номера. Картка заповнюється українською мовою.

Назва виду діяльності та її код вказують згідно Класифікації видів економічної діяльності ДК 009: 2010.

Законодавство не обмежує кількість видів діяльності, які відображаються у формі 10. Записати їх можна скільки завгодно. Тому при необхідності в форму 10 додайте додаткові рядки. Рекомендуємо вказувати ті види діяльності, якими ви реально будете займатися відразу або найближчим часом. Додатковий вигляд можна відобразити в будь-який час шляхом внесення змін до реєстраційних даних (для цього держреєстратору подається форма 11). Вид діяльності, наведений у картці першим, буде внесений до виписку як основний.

Які терміни державної реєстрації?

Якщо причин для відмови в реєстрації немає, держреєстратор на підставі даних реєстраційної картки вносить запис про проведення реєстрації в Єдиному держреєстрі. Дата внесення до Держреєстру запису про проведення держреєстрації ФОП і є датою його державної реєстрації (ст. 43 Закону № 775).

Держреєстрація здійснюється не пізніше наступного робочого дня після надходження документів.

Документом, що підтверджує держреєстрацію ФОП, є виписка з Єдиного госрееестра. Вона видається (або надсилається листом з описом вкладення) не пізніше 24 годин (крім вихідних та святкових днів) після отримання держреєстратором від органів статистики, ГФС, Пенсійного фонду даних про постановку на облік ФОП.

Таким чином, держреєстратор сам подає до податкової служби та ПФУ інформацію про новий підприємця. Виписка підтверджує не тільки держреєстрацію ФОП, але і його постановку на облік як платника податків та платника єдиного соціального внеску. Свідоцтв про держреєстрацію підприємців вже не видають.

На цьому місія з реєстрації ФОП закінчується. Звернемо увагу, що законодавство не вимагає від ФОП наявності печатки. Якщо ви вважаєте, що вона потрібна для додання солідності договорами та іншим документам, можете її виготовити. На цей дозвіл не вимагається. Відкривати чи розрахунковий рахунок у банку - теж вирішуйте самі. Залишилося тільки визначитися зі статусом платника податків.

Як стати платником податків?

Реєстрація платником єдиного податку здійснюється шляхом внесення записів до Реєстру платників єдиного податку, який веде ГФС.

Постановка на облік як платника єдиного податку новостворених підприємців може бути здійснена протягом двох робочих днів з дати отримання органом ГФС від держреєстратора електронної заяви, виготовленого шляхом сканування, одночасно з відомостями з реєстраційної картки ф. 10 на проведення держреєстрації підприємця.

Таким чином, починаючий підприємець може одночасно з іншими документами на реєстрацію підприємця подати держреєстратору .

При цьому в Єдиному держреєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців будуть міститися такі відомості про підприємця:

- дата подання заяви про обрання спрощеної системи оподаткування та дата направлення електронної копії такої заяви до органу ГФС, якщо воно подано як додаток до реєстраційної картки;

- податкова адреса суб'єкта господарювання;

- місце здійснення господарської діяльності;

- вибрана група платників єдиного податку;

- вибрані види діяльності згідно КВЕД ДК 009: 2010 (для платників єдиного податку першої та другої груп).

Якщо підприємець не подасть держреєстратору заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, це не означає, що він не зможе стати єдинником. У НК залишилася норма (п. 299.4 ст. 294), що дозволяє подавати заяву безпосередньо в ГФС. Причому заяву можна подати як особисто, так і в електронній формі (при наявності цифрового підпису) або поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення.

Новостворений підприємець може стати платником єдиного податку першої або другої групи з 1-го числа місяця, наступного за місяцем реєстрації, якщо він подасть до органу ГФС заяву про застосування спрощеної системи до закінчення місяця, в якому відбулася реєстрація. Щоб з дня держреєстрації вважатися єдинником третьої групи, потрібно подати заяву про застосування спрощеної системи до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація.

Таким чином, якщо громадянин зареєструвався ФОП в липні, не подав держреєстратору заяву про застосування спрощеної системи, але хоче бути єдинником першої або другої групи, йому потрібно до кінця липня подати таку заяву до податкової інспекції за місцем проживання. У такому випадку єдинником він стане з 1 серпня.

Якщо ФОП хоче застосовувати третю групу єдиного податку, потрібно подати заяву протягом 10 днів з дня держреєстрації (а не з дня отримання виписки!). Единщиком він вважатиметься з дня держреєстрації.

Так, зареєстровано 17 липня ФОП повинен подати до податкової заяву на єдиний податок не пізніше 27 липня, щоб стати єдинником третьої групи з моменту реєстрації.

Якщо ж підприємець не встигне цього зробити в зазначені терміни, він втратить статус новоствореного ФОП і зможе стати єдинником тільки в загальному порядку - подавши заяву за 15 днів до початку кварталу, з якого буде застосовуватися спрощена система оподаткування. До цього він вважається применяющим загальну систему оподаткування.

Звернемо увагу, що ст. 298 НК дозволяє подавати заяву не тільки особисто, а й поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення або засобами електронного зв'язку з електронним цифровим підписом. Свідоцтв платників єдиного податку вже не видають.

Новоствореному єдиннику необхідно зареєструвати в податковій Книгу обліку доходів.

Якщо підприємець спочатку планує працювати по загальній системі оподаткування , ніяких заяв до податкової служби подавати не потрібно. Однак до моменту отримання доходів від підприємницької діяльності слід зареєструвати в податковій інспекції Книгу обліку доходів і витрат, в якій буде вестися облік результатів господарської діяльності. Якщо розрахунки будуть здійснюватися готівковими коштами, в податковій інспекції необхідно зареєструвати реєстратори розрахункових операцій.

Якщо підприємець хоче відразу стати платником податку на додану вартість, він також може при реєстрації як підприємця до заповненої реєстраційній картці ф. 10 докласти регистрационное заяву про добровільну реєстрацію як платника ПДВ . Відсканована копія такої заяви разом з відомостями з реєстраційної картки передається держреєстратором органу ГФС.

Відомості про дату подання реєстраційної заяви про добровільну реєстрацію як платника ПДВ та датою напрямки електронної копії заяви до органу ГФС (якщо заяву подано як додаток до реєстраційної карті) будуть внесені до Єдиного держреєстру. Свідоцтв платників ПДВ вже не видають.
Яндекс.Метрика